Parki rozrywki

Jako drugi rodzaj wesołych miasteczek rozumie się parki rozrywki. Są to takie place, jakie z reguły nie są objazdowe ani tym samym tymczasowe, co głównie opierają się na intensywności serwowanych odwiedzającym te obiekty atrakcji. Jeszcze co innego to wysokiej klasy parki tematyczne, które oparte są zawsze na jakimś niebanalnym, zaskakującym i ekscytującym wręcz pomyśle. Pozwalają one na to, ażeby ludzie – miłośnicy danego tematu, mogli doświadczyć wielu wrażeń związanych z danym klimatem, zagadnieniami, sceneriami itd. W naszym kraju pierwsze duże wesołe miasteczko zostało stworzone na terenie Poznania.
Miało to miejsce w 1929 roku. Zostało ono otwarte w związku z okolicznością otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej. Wchodzący do owego placu zapoczątkowali właśnie użycie terminu wesołe miasteczko i tak pozostało to po dziś dzień. Jeżeli chodzi o kategorie wesołych miasteczek, to poza wyżej wspomnianą klasyfikacją mowa także o podziale z racji innego repertuaru, nieco innego programu atrakcji oferowanych odwiedzającym, sposobu organizacji. Warto wspomnieć o kilku większych lunaparków, jakie funkcjonują na terenie Polski. Jest to przykładowo Śląskie Wesołe Miasteczko, jakie znajduje się w rejonie między Katowicami a Chorzowem czyli na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, park tematyczny w Zatorze nazwany Energylandia, Lunapark, jaki znajduje się w Łodzi oraz Lunapark Wrocławski mieszczący się przy ul.

Mazowieckiej. Istnieje też wiele typowo polskich wesołych miasteczek, które krążą po całym krau w sezonie. Jest to objazdowa wersja lunaparków. Jeżeli natomiast chodzi o zagraniczne wesołe miasteczka, jakie najczęściej odwiedzają polskie miasta, warto wspomnieć o lunaparkach z Czech. Słynne są tam takie atrakcje jak pałace strachów, beczka śmiechu, ekstremalne urządzenia rozrywkowe, nieco bardziej wzmagające adrenalinę niż nawet słynne górskie kolejki zwane często kamikaze, do tego dochodzi gabinet luster, autodrom i wiele innych.
W całej Europie natomiast za najbardziej znany uznaje się lunapark Tivoli czyli w Kopenhadze oraz Wurstelprater w Praterze wiedeńskim a także Vidampark w Budapeszcie.

Źródło:

Zobacz stronę autora: wentylacja warszawa